This option will reset the home page of this site. It will restore any closed widgets or categories.

Reset
Новости, факты, комментарии...
18.03.2019 18:49:00 Miks Kiievis kõlavad ähvardused panna president vangi? (0)
Печать  
Послать другу  
Комментарии  


Autor: Andris Caune

korruptsiooniskandaalViis aastat tagasi vahetus Ukrainas võim. Siis juubeldasid sajad tuhanded inimesed, tulles talvel 2014 tänavatele: Ukraina saab nüüd Euroopa osaks ning korruptsioonile tehakse lõpp. Paraku täna panevad korruptsiooniskandaalid riiki uuesti värisema. Ning tekib isegi hüpoteetiline küsimus – kas korruptsioon mõjutab riigi poliitikat.

Tuletagem meelde, et sel kuul tekkisid Ukraina meedia paljastuste, riigi uue korruptsiooniskandaali tõttu nõuded saata erru tegevpresident Petro Porošenko. Skandaal tekkis presidendivalimiste eel ning, nagu teada, üks praeguse valimiseelse kampaania peamistest kandidaatidest Julija Tõmošenko nõudis isegi Porošenkole umbusalduse avaldamist.

Võim asendus, korruptsioon jäi

Nagu juba öeldud, tulid üle viie aasta tagasi sajad tuhanded Ukraina kodanikud, kes polnud rahul asjade seisuga riigis, tänavatele. Tolleaegne president Viktor Janukovitš kukutati. Seaduslikult valitud presidendi vastu väljaastunute rahulolematuse üks põhjusi oli korruptsioon.

Võtame arvesse, et aastal 2014 vahetusid Ukrainas üksnes president ja valitsev koalitsioon, ent hoopiski mitte poliitiline eliit. Kas võib pidada näiteks praegust presidenti Porošenkot uueks inimeseks poliitikas? Esmakordselt sai Porošenko Ülemraada saadikuks juba eelmisel sajandil. Välismaa meedias kirjutati korduvalt, et Porošenko olevat dollarimiljonär, üks Ukraina rikkamaid inimesi.

Muide välismaa meedia teatab, et mullu olevat Porošenko tulud, vastavalt tema enda ametlikule deklaratsioonile, suurenenud kümneid kordi. Kas sarnane riigipea tulude metamorfoos võib toimuda mõnes Lääne riigis?

Niisiis, ukrainlased ei ole rahul korruptsiooniga. Ent tõenäoliselt on praeguses olukorras korruptsioon iseenesest pool häda. Häda kui korruptsioon osutub seotuks sõjaga. Nii korraldas vastavalt Ukrainas avaldatud ajakirjanduslikule juurdlusele Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu asesekretäri Oleg Gladkovski poeg Igor aastal 2015 Venemaalt salakaubanduslike detailide tarne sõjatehnika jaoks.

Ukraina sõjaväe riigiettevõtted omakorda tasusid nende eest vahendajate käest ostes 2–4 korda rohkem. Sealjuures Ukroboronpromi juhatus olevat kõigest teadnud ja andis nõusoleku. Ning üheks firmadest-vahendajatest olevat olnud „Kuznja na Rõbalskomu“, mis varem kuulus Petro Porošenkole endale, kes järsku selle ettevõtte hiljuti maha müüs.

Ameerika etteheited

Ukrainast laekuva teabe kohaselt vallandas Porošenko peale seda, kui puhkes skandaal, Oleg Gladkovski. Aga kas president ei teinud seda liiga hilja? Isegi Marie Louise Yovanovitch, USA suursaadik Ukrainas, nagu kirjutatakse Ukraina internetis, lausus avalikult, et peab läbi viima riigikontserni Ukroboronpromi ettevõtete auditi ja korruptsiooni faktide juurdluse.

Proua suursaadik märkis kibedusega: „Muutuste võimalus Ukrainas, mis tekkib üks kord põlvkonna kohta ning mille eest maksti Maidanil viis aastat tagasi niivõrd kõrget hinda, ei viinud veel korruptsiooni ja õiguse peamisuse kinnitamise valdkonnas selliste reformide juurde, mida tegelikult ukrainlased ootavad ja väärt on.“

Miks see USA suursaadiku avaldus näib põhimõtteliselt tähtsana? Süüdistusi selles, et Petro Porošenko ja tema lähikond on korrumpeerunud, esitati Kiievis ka varem. Aga nüüd, kui käib valimiseelne kampaania, võiks eeldada: praegune paljastus on võltsuudis, mida, pole välistatud, levitatakse mitmetest presidendikandidaatidest (ehk Petro Porošenko konkurentidest) kellegi meeleheaks.
 
Ent tekib küsimus, kas ongi nii? Võtame arvesse, et esiteks keegi ei lükka ümber – real Ukraina uudistesaitidel avaldatud informatsiooni järgi – ajakirjandusliku juurdluse tulemusi, neid tulemusi üksnes tõlgendatakse erinevalt. Teiseks USA suursaatkond on tõsine organisatsioon ning on väga kahtlane, kas see hakkaks reageerima võltsetteheidetele Petro Porošenko ja tema ametnike aadressil.

Kuidas rikastuda sõja pealt?

Nagu teada, loovad sõjategevused korruptsiooni jaoks potentsiaalsed uued võimalused. Seda enam, et sellistes tingimustes võivad tekkida erakordsed olukorrad, tekib vajadus langetada kiireid otsuseid vägede varustamise kohta jne. Ent siin on peamine oht isegi mitte korruptsioonis eneses, vaid selles, kas korruptsioon sõjavaldkonnas pole hakanud mõjutama poliitikat. Sealjuures mõjutada negatiivselt Euroopa Liidu huvide vaatevinklist.

USA ja EL, nagu teada, osutavad abi Ukrainale. Millest nad siis huvitatud on? Teadagi on Euroopa Liit rea põhjuste tõttu huvitatud sellest, et sõjategevus Ukraina idas oleks täiesti lõpetatud. Kas või selle tõttu, et sel juhul inimesed enam ei sure. Sõja lõpetamine on iseenesest väga väärt eesmärk. Isegi kui ei õnnestu jõuda lõpliku kõikehaarava reguleerimiseni, on kindel vaherahu vaieldamatult parem kui sõda, mis kruvib üles rahvusvahelist olukorda, viib tragöödiateni, vähendab koostöö võimalusi ja suurendab võlgadesse uppunud Ukraina riigi kulusid.

Nüüd oletagem, et Ukrainas on korruptandid, kes teenivad väga hästi sõja pealt. Pole raske mõista, milleni see võib viia, millist poliitikat nad kaitsevad. Ent ka Ukrainale endale ja Euroopa Liidule on vaja rahu Donbassis. Muide Ukraina võiks keskenduda nende reformide läbiviimisele rahu tingimustes ja korruptsiooni taseme alandamisele, mis aja jooksul viiks selle riigi Euroopa Liitu. Ent selleks on vaja, et riigis ei oleks „sõjaerakonda”, kelle materiaalne huvi on selles, et sõjategevused jätkuks ja nõudlus relvade järele ei väheneks. Ning loomulikult, et riigis ei oleks niivõrd kõrget korruptsiooni taset.

Muide ei saa kategooriliselt välistada, et kui Petro Porošenko valimised kaotab, siis me saame teada palju uut ja huvitavat tema ja tema lähikonna kohta. Sest juba praegu süüdistavad oponendid Ukraina praegust presidenti paljudes rasketes pattudes. Aga välismaa meedia teatel valimiseelse reitingu liider Volodõmõr Zelenski isegi lubas: kui ta valitakse presidendiks, siis Petro Porošenko pannakse vangi. Samas, nagu teada, presidendi vahetus ei vii kaugelt mitte alati korruptsiooni taseme vähendamisele.Поделитесь своим мнением


Зарегистрироваться или войти. Войти через


 
a

Evrokatalog.eu - Поиск работы за рубежом, всё о трудоустройстве и работе в Европе по-русски
Сайте о Куремяэ и его окрестностях

Участник конкурса сайтов Русское зарубежье-2013

 
Фонд «ОКА» (Очень Качественные Акции) – российская неправительственная организация
Международный русскоязычный информационно-аналитический портал «NewsBalt»
туристическое бюро
Сайт российских соотвечествеников, проживающих в Казахстане!!!
Человеку, впервые вступившему на палубу такого огромного судна, как «Крузенштерн», трудно представить, как можно им управлять.
Арсенал - крупнейший интернет-военторг
Учебно-развивающий центр «JÄRELEAITAJA» - некоммерческое образовательное лицензированное учреждение
Новая музыкальная радиостанция «Лазурная волна» - проект «Франко-русской ассоциации» - специально для русскоговорящих людей проживающих за пределами России.

ПОЛЕЗНЫЙ ПОРТАЛ О ТУРИЗМЕ
Фонд Русский мир